Schemat ERD w Ubuntu, Reverse engineering dla bazy postgresql

Jak to zwykle bywa gdy szuka się czegoś specyficznego, trzeba się naszukać aby znaleźć coś o co chodzi. Ja tak poszukiwałem, sposobu aby móc otrzymać schemat ERD bazy danych. Niestety nie najpopularniejsze bazy jaką jest MySQL, ale PostgreSQL. Jakby było mało problemów z tym, że jest to specyficzna baza danych i narzędzia są, ale płatne – do tego w większości dla systemu Windows. Podchodziłem do problemu kilka razy, już nawet przenosiłem bazy do MySQL, aby można było je zwizualizować – ale tak można robić przy prostych projektach, w bardziej skomplikowanych takie przenosiny są nie możliwe, a właśnie nad takim pracuję.

Rozwiązanie było bliżej niż myślałem (jak to zwykle bywa), bo zamiast szukać programu – wystarczyło znaleźć plugin do aktualnie używanego Eclipse. Czyli jak to zainstalować?

Uruchamiamy Eclipse, następnie Help -> Install new software, klikamy na add i wpisujemy:
URL: http://ermaster.sourceforge.net/update-site/
Name: ERD (lub coś innego, to jest dowolne)

OK

Work with, wybieramy (jeśli samo się nie zrobiło) ERD

i zaznaczamy w oknie poniżej: ERMaster.

Kolejnych kroków przedstawiał nie będę, są one doskonale znane z windowsa, dalej dalej, ok, akceptuję licencję, finish….

Hurra, mamy narzędzie do rysowania schematów erd. Klikamy teraz na projekt, wybieramy „new -> other”, z wizarda wybieramy „ERMaster”, next nazwa pliku, next wybieramy dla jakiej bazy danych.

Później, jest już z górki, otwieramy nowo otwarty plik, po czym plikamy prawym i „import -> database”, prosty formularz z danymi do bazy i mamy nasz schemat zaimportowany prosto z bazy.

Dla ścisłości, plugin ten obsługuje również inne bazy niż tylko MySQL, Postgresql 🙂 Polecam do przetestowania..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.