Skype 4 i Ubuntu 12.04, jak utworzyć wiele instancji?

Używając Ubuntu, byłem przekonany, że wersja Skype 2.1.x jest najnowszą, od dawna.

Fakt, dziwne się trochę wydawało, że od wielu miesięcy nie ma aktualizacji. Jednak Skype zostało przejęte przez MS więc, uznałem, że jest to ze sobą powiązane…Jakież było moje zdziwienie, gdy zaglądając na stronę Skype trafiłem na informację, że na mój system (Ubuntu 12.04) najnowsza wersja to 4.0.0.8. Coś jest nie tak, bo Skype zawsze się ładnie aktualizowało, a tu nic.

Pobranie pliczku deb, z serwera Skype, nie jest problemem, instalacja również (trzeba usunąć całość poprzedniej wersji z opcją „purge”, czyli pliki konfiguracyjne również).

Problemem jaki napotkałem było uruchomienie dwóch instancji programu. Czemu jest to problem? Ponieważ, fajnie jest mieć otwartego prywatnego skype i firmowego. Czy da się coś z tym zrobić? Jak by nie dało się, to pewnie by nie było tego wpisu 🙂 Więc jak?

Najlepiej prosto, ale prosto się nie da (w opcjach nie ma blokady przed uruchomieniem wielu instancji). Trzeba więc bardziej skomplikować, są dwie opcje:
1. Nowy element w menu
2. Nowy element w pasku uruchamiania.

Oba opierają się o dokładnie tą samą komendę. Jeśli chcemy aby utworzony został w menu to :
cd /usr/share/applications/
sudo cp skype.desktop skype2.desktop
sudo gedit skype2.desktop

I zmieniamy:
Exec=skype
Na
Exec=skype --dbpath=~/.Skype.second

W drugim przypadku, tworzymy kolejny aktywator Skype i zamiast komendy skype, dajemy „skype --dbpath=~/.Skype.second

Skype sam stworzy katalog „.Skype.second” w katalogu domowym użytkownika który wywoła tą komendę. Jeśli jednak utworzymy go ręcznie i skopiujemy zawartość obecnego katalogu, będziemy mieli całość kont i historii w drugiej instancji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.