Compal FL90, jak obniżyć temperaturę?

Posiadam Compala FL90 od dawna (ok 4 lata). Przez ponad 2 służył mi jako główny komputer, trzeba było regularnie go czyścić, wymieniać pastę – i działa do tej pory. Uznałem jednak, że temperatury które osiąga są mimo wszystko wysokie. Innego chłodzenia założyć się nie da, zmienić ustawień wentylatora w BIOSie również nie ma.

Znalazłem informację, że program Notebook Hardware Control (NHC) potrafi zwiększyć prędkość wentylatora, jednak działa tylko na systemach 32bity – i lipa. Jednak udało się w końcu znaleźć rozwiązanie i tego problemu.

Aby zwiększyć prędkość wentylatora w Compalu FL90 należy pobrać dwa programy: http://www.osx86.es/Archivos/DSDTSE-for-Windows.zip i http://download.microsoft.com/download/2/c/1/2c16c7e0-96c1-40f5-81fc-3e4bf7b65496/microsoft_asl_compiler-v4-0-0.msi (można to również zrobić z mojego bloga:
1. http://grzegorz.machocki.pl/pliki/DSDTSE-for-Windows.zip/
2. http://grzegorz.machocki.pl/pliki/microsoft_asl_compiler-v4-0-0.msi są to
są to te same wersje co na serwerach.)

Pierwszą, rzeczą jest rozpakowanie pliku DSDTSE-for-Windows.zip

Uruchamiamy plik EXE
Wybieramy „Extract DSDT”
Gdy pojawi się zawartość tablic (chwilę to może potrwać) – wybieramy „Compile DSDT” , w ten sposób wykonujemy kopię tej tablicy – WAŻNE. Plik 'DSDT.aml” kopiujemy do innego katalogu (np „Copy”, „Kopia”) – nazwa dowolna, plik ten raczej nie będzie nam potrzebny
Zamykamy okno „Editor” programy DSDTSE i wybieramy „Zapisz”, zapisujemy w tym samym katalogu co umieściliśmy plik „DSDT.aml”.
Uruchamiamy ponownie ten program (EXE), klikamy na „”Extract DSDT” i wyszukujemy w treści fragmentu:
Store (\_SB.PCI0.LPCB.EC0.CTMP, Local0)” – powinien być on w okolicy linii 545
Pod tą linią dodajemy fragment kodu opowiedzianego za podwyższenie oczytanej temperatury przez czujnik o 15*C, ale tylko w momencie gdy temperatura komputera jest mniejsza niż 70*C. Kod powinien wyglądać mniej więcej tak:
Store (\_SB.PCI0.LPCB.EC0.CTMP, Local0)
If (LLessEqual (Local0, 0x46))
{
Add (Local0, 0x0F, Local0)
}

Możemy również spróbować:
If (LLessEqual (Local0, 0x46))
{
Add (Local0, 0x0F, Local0)
}

Dalej następuje ciąg dalszy normalnego kodu czyli If(LGreaterEqual(DTS1,DTS2)…….
Wybieramy „Compile DSDT”, jeśli nie wystąpiły żadne błędy przystępujemy do dalszych kroków – w przeciwnym przypadku możemy uszkodzić laptopa!!

Instalujemy drugi program microsoft_asl_compiler-v4-0-0.msi
Kopiujemy plik DSDT.aml (ten który został przez nas skompilowany, nie ten z kopii) do katalogu w którym został zainstalowany asl compiler (szukamy pliku asl.exe)
Uruchamiamy CMS i dochodzimy do katalogu w którym jest plik asl.exe (jak również DSDT.aml)
Następnie uruchamiamy komendę „asl.exe /loadtable DSDT.aml” – duże małe litery, w systemach Windows nie mają znaczenia
Resetujemy komputer i powinniśmy mieć niższe temperatury.

UWAGA!
Jeśli polecenie „Compile DSDT” w  DSDTSE-for-Windows pokazało jakiś błąd – nie należy kontynuować, można uszkodzić komputer! U mnie pojawiło się ostrzeżenie, które nie przeszkadza w kontynuowaniu pracy

 .

10 komentarzy do “Compal FL90, jak obniżyć temperaturę?

 1. Witam, nie posiadam w extract dsdt tej linijkiStore (\_SB.PCI0.LPCB.EC0.CTMP, Local0) zamiast niej w rzędzie 14643 mam to Store (\_SB.PCI0.LPCB.EC0.LIDO, Local0) czy to oznacza że nie dam rady korzystać z tego programu??

  • Witaj,
   Masz Complala FL90?
   To raczej nie jest to samo.
   Raczej nie powinieneś korzystać z tego programu – możesz uszkodzić sobie laptopa.

 2. Szanowny Panie

  Jestem posiadaczem laptopa Asus F3sg dotychczas korzystałem z programu Notebook Hardware Control 2.0 i RMClock Utility 2.35 w celu zmniejszenia hałasu wydawanego przez wentylator. Dotychczas układ składający się tych 2 programów działał jednak po zainstalowaniu windows 7 64 bit nie działa mi NHC2.0(brak obsługi 64bit). Co mogę zrobić przenieść te ustawienia lub ustawić tylko jedną prędkość obrotową w laptopie? Czy może Pan dać mi jakieś wskazówki?

  • Te ustawienia pochodzą z Compal FL90, przeniesienie ich do Asusa F3… może spowodować jego „śmierć”… Każdy laptop będzie miał unikatowe miejsce gdzie należy coś takiego wprowadzić, jak również możliwe, że zmienne będą inaczej nazwane.

 3. Próbowałem tego na Win8x64, dopisałem:

  If (LLessEqual (Local0, 0x50))
  {
  Store (0x50, Local0)
  }

  Po kompletnym wyłączeniu UAC „udało się” i ASL compiler wyświetlił taki komunikat:

  Table overloading succeeded

  I co? I nic. 😛 Po restarcie nic się nie zmieniło, a DSDTSE zwraca oryginalną tablicę DSDT. Robię coś źle? Na Win8x64 się nie da?

 4. U mnie 38-45st. to też zawsze była normalna temp dla CPU. Problem w tym, że podczas działania aplikacji 3D grafika ma ponad 75, a procesor ok 45 i wtedy wiatrak ma najniższe obroty…
  „Store (0×50, Local0)” tu jest błąd podczas kompilacji, można inaczej przypisać tą wartość?
  Jeszcze dodam że pasta na gpu i cpu wymieniona na dość drogą Zalmana (a może nie smarować procka niech się grzeje i wiatrak będzie zapylał;)
  Pozdrawiam

  • Na GPU też zmieniałeś pastę? Czy tylko CPU? Zobacz czy nie ma kurzu obok wentylatora na tej siateczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.