Ubuntu 12.04 – jak wyłączyć Unity?

Jak co pół roku pojawia się pytanie, jak wyłączyć Unity w nowym Ubuntu? Jak co 6 miesięcy pojawia się na ten temat wiadomość.

Tym razem zrobię to z wyprzedzeniem, na moim komputerze testuję Ubuntu 12.04 i wiece co? Unity ciągle mi się nie podoba, mimo, że można regulować wielkość menu, że można decydować czy ma być widoczne cały czas czy nie… przyzwyczajenia robią naprawdę swoje i nie ma tutaj możliwości aby łatwo to zmienić. Zresztą tak samo było gdy przechodziłem z Windowsa na Ubuntu…. na początku droga przez mękę, ale w tym momencie męką dla mnie jest gdy mam coś zrobić na Windowsie… wracając do tematu.

Jak wyłączyć Unity?

Tak jak w poprzednich wersjach nie ma prostej i bardzo szybkiej metody, acz ta co jest – nie jest bardzo skomplikowana. Należy najpierw doinstalować aplikację „gnome-session-fallback”, nie wiesz jak to zrobić?

METODA 1.

1. klikamy na ikonkę „ubuntu” (lewy górny róg)

2. wyszukujemy aplikacji „terminal” i ją uruchamiamy

3. wpisujemy: „sudo apt-get install gnome-session-fallback” pojawi się dodatkowo trochę zależności, akceptujemy wszystkie, gdy zostanie wszystko zainstalowane….

METODA 2.

1. Klikamy na „centrum oprogramowania ubuntu”

2. w polu wyszukiwania wpisujemy „gnome-session-fallback” i instalujemy aplikację

 

Metod jej zainstalowania jest jeszcze kilka, ale to nie jest teraz moment na to aby wszystkie omawiać – jeśli wiesz jak, użyj innej dowolnej, jeśli nie – użyj jednej z powyższych 🙂

Gdy mamy zainstalowane „gnome-session-fallback”, aby uruchomić „Gnome 3”:

1. wylogowujemy się

2. klikamy na użytkownika

3. klikamy na ikonkę za nazwą użytkownika (prawy górny róg boksu gdzie jest użytkownik – na wysokości nazwy użytkownika)

4. pojawi się lista, wybieramy „Gnome Classic”

5. wpisujemy hasło i cieszymy się nowym starym środowiskiem pracy.

Te kroki należy wykonać przy pierwszym logowaniu, przy każdym kolejnym system powinien zapamiętać te ustawienia..

13 komentarzy do “Ubuntu 12.04 – jak wyłączyć Unity?

 1. Dzięki, właśnie tego szukałem. Unity może ciekawie wyglądać na tablecie, ale na zwykłym monitorze PC-ta jakoś nie bardzo mi się podoba.

 2. ja ostatnio testowałem LXDE, XFDE, Mate (Gnome 2 fork) i jeszcze kilka innych, niestety ale nic nie zastąpi starego Gnome 2. Wkrótce, dodam opis jak dodać „sensors-applet” do Ubuntu 12.04 – i inne aplety, w tym momencie używanie Gnome 3 staje się prawie takie jak Gnome 2 🙂

 3. Dziękuję. Dopiero zaczynam przygodę z Ubuntu, ale GNOME jest o niebo fajniejszy.

  Pozdrawiam

 4. Szczerze to to całe Unity zniechęca mnie do używania Ubuntu
  Więc dzięki za sposób jak to wyłączyć

 5. Chciałem przetestować jakiegoś Linuxa bo zamierzam zacząć używać go jako głównego systemu a windowsa tylko w razie konieczności. Uruchomiłem najnowszą wersję Ubuntu jako wirtualkę i unity zupełnie mi nie odpowiadało. Na urządzenia przenośne prawdopodobnie jest dobre ale do głównego komputera mi się zupełnie nie widzi. Wcześniej korzystałem z Xubuntu na netbooku i układ menu miałem podobny do tego w Ubuntu z Gnome i bardzo mi odpowiadał.

 6. Dzięki za radę.
  Skuteczna.
  Nowy system z klasycznym menu
  Pozdrawiam

 7. Niestety już nie długo będzie ta metoda skuteczna. W Gnome 3.8, zostanie usunięty tryb fallback… zostanie chyba już wtedy tylko zainstalować Xfce.

 8. ..i znów to samo: jest kwiecień 2013 i wciąż najgorszym elementem ubuntu jest unity; przyszło mi się wrócić na tę stronę i podziękować :]

 9. to chyba ostatni raz… następnym razem będzie tylko gorzej… Już nie będzie gnome-session-fallback… będzie coś innego.

 10. Na laptopie zainstalowałem „ElementaryOS” – tak dla testów i zabawy. Po zainstalowaniu „tweak-coś tam”, i zmianą jednoklicku na dwuklick…. naprawdę rewelacyjny system. Polecam spróbować ElementaryOS 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.