Ubuntu 12.04 – jak wyłączyć Unity?

Jak co pół roku pojawia się pytanie, jak wyłączyć Unity w nowym Ubuntu? Jak co 6 miesięcy pojawia się na ten temat wiadomość.

Tym razem zrobię to z wyprzedzeniem, na moim komputerze testuję Ubuntu 12.04 i wiece co? Unity ciągle mi się nie podoba, mimo, że można regulować wielkość menu, że można decydować czy ma być widoczne cały czas czy nie… przyzwyczajenia robią naprawdę swoje i nie ma tutaj możliwości aby łatwo to zmienić. Zresztą tak samo było gdy przechodziłem z Windowsa na Ubuntu…. na początku droga przez mękę, ale w tym momencie męką dla mnie jest gdy mam coś zrobić na Windowsie… wracając do tematu.

Jak wyłączyć Unity?

Tak jak w poprzednich wersjach nie ma prostej i bardzo szybkiej metody, acz ta co jest – nie jest bardzo skomplikowana. Należy najpierw doinstalować aplikację „gnome-session-fallback”, nie wiesz jak to zrobić?

METODA 1.

1. klikamy na ikonkę „ubuntu” (lewy górny róg)

2. wyszukujemy aplikacji „terminal” i ją uruchamiamy

3. wpisujemy: „sudo apt-get install gnome-session-fallback” pojawi się dodatkowo trochę zależności, akceptujemy wszystkie, gdy zostanie wszystko zainstalowane….

METODA 2.

1. Klikamy na „centrum oprogramowania ubuntu”

2. w polu wyszukiwania wpisujemy „gnome-session-fallback” i instalujemy aplikację

 

Metod jej zainstalowania jest jeszcze kilka, ale to nie jest teraz moment na to aby wszystkie omawiać – jeśli wiesz jak, użyj innej dowolnej, jeśli nie – użyj jednej z powyższych 🙂

Gdy mamy zainstalowane „gnome-session-fallback”, aby uruchomić „Gnome 3”:

1. wylogowujemy się

2. klikamy na użytkownika

3. klikamy na ikonkę za nazwą użytkownika (prawy górny róg boksu gdzie jest użytkownik – na wysokości nazwy użytkownika)

4. pojawi się lista, wybieramy „Gnome Classic”

5. wpisujemy hasło i cieszymy się nowym starym środowiskiem pracy.

Te kroki należy wykonać przy pierwszym logowaniu, przy każdym kolejnym system powinien zapamiętać te ustawienia..

13 komentarzy do “Ubuntu 12.04 – jak wyłączyć Unity?

 1. Dzięki, właśnie tego szukałem. Unity może ciekawie wyglądać na tablecie, ale na zwykłym monitorze PC-ta jakoś nie bardzo mi się podoba.

  • ja ostatnio testowałem LXDE, XFDE, Mate (Gnome 2 fork) i jeszcze kilka innych, niestety ale nic nie zastąpi starego Gnome 2. Wkrótce, dodam opis jak dodać „sensors-applet” do Ubuntu 12.04 – i inne aplety, w tym momencie używanie Gnome 3 staje się prawie takie jak Gnome 2 🙂

 2. Szczerze to to całe Unity zniechęca mnie do używania Ubuntu
  Więc dzięki za sposób jak to wyłączyć

 3. Chciałem przetestować jakiegoś Linuxa bo zamierzam zacząć używać go jako głównego systemu a windowsa tylko w razie konieczności. Uruchomiłem najnowszą wersję Ubuntu jako wirtualkę i unity zupełnie mi nie odpowiadało. Na urządzenia przenośne prawdopodobnie jest dobre ale do głównego komputera mi się zupełnie nie widzi. Wcześniej korzystałem z Xubuntu na netbooku i układ menu miałem podobny do tego w Ubuntu z Gnome i bardzo mi odpowiadał.

  • Niestety już nie długo będzie ta metoda skuteczna. W Gnome 3.8, zostanie usunięty tryb fallback… zostanie chyba już wtedy tylko zainstalować Xfce.

 4. ..i znów to samo: jest kwiecień 2013 i wciąż najgorszym elementem ubuntu jest unity; przyszło mi się wrócić na tę stronę i podziękować :]

  • to chyba ostatni raz… następnym razem będzie tylko gorzej… Już nie będzie gnome-session-fallback… będzie coś innego.

  • Na laptopie zainstalowałem „ElementaryOS” – tak dla testów i zabawy. Po zainstalowaniu „tweak-coś tam”, i zmianą jednoklicku na dwuklick…. naprawdę rewelacyjny system. Polecam spróbować ElementaryOS 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.