Windows 8, pierwszy Windows do którego potrzebowałem instrukcji obsługi…

Windows 8, już wkrótce w sklepach. Teraz jest już dostępny w wielu kanałach, dostępne były wersje testowe. Sprawdzałem, testowałem. Jednak ostatnio zostałem zaproszony na prezentację produktów Intel i Microsoft, na temat prezentacji nie będę się wypowiadał, na temat Intela również. Nie było, tam rzeczy tak spektakularnych i dyskusyjnych jak Windows 8 od Microsoftu.

Co było takiego co mi zapadło w pamięci? Otóż, stan przekonywania opiekuna handlowego na naszą część kraju… a raczej jego brak.

Firma (chyba) Intel udostępniła na czas prezentacji urządzenia All In One (taki monitor z komputerem w jednej obudowie), na nim zainstalowany Windows 8. Podczas prezentacji okazało się jednak, że komputer ten nie jest w pełni kompatybilny z Windowsem 8 (??) i sporo gestów nie działa. Ok, może się zdarzyć. Był jeszcze jeden Ultraboook innego producenta i na nim też Windows 8 zainstalowany, również nie kompatybilny… coś mi mówi, że sporo komputerów nie będzie kompatybilne z Windowsem 8…

Wracając do tematu, Windows 8 jest pierwszym systemem do którego potrzebuję instrukcji obsługi i każde urządzenie będzie się inaczej obsługiwało za jego pomocą…
1. Ekrany dotykowe posiadają funkcję „przeciągnij i pokaż” – z dowolnej krawędzi wystarczy przeciągnąć do środka palec i pojawi się dodatkowe menu, w zależności od której krawędzi przesuniemy, pojawi się inne menu lub aplikacja.
2. Ekrany niedotykowe (myszki), nie działa tamta opcja, tutaj muszą należy przyciągnąć w róg ekranu i wtedy pojawią się dodatkowe opcje

Proste prawda? Resztę opcji można dojść w trakcje użytkowania, jednak nie wróżę rewelacji jeśli chodzi o sprzedaż nawet wśród ekranów dotykowych tego systemu. Na desktopie praca w tym systemie jest bardzo uciążliwa.

Czemu więc potrzebuję instrukcji? Bo wszystko jest zrobione inaczej niż było to do tej pory. MS połączyło w Windowsie 8, wszystkie wady Windows 3.11 (może 95) z Unity (z Ubuntu), przy czym zalety są wyliczane bardziej na siłę, np automatycznie pojawiające się powiadomienia w kafelkach. Tylko, że taką funkcjonalność można było osiągnąć gadżetami na pulpicie.

Podsumowując moją chaotyczną wypowiedź, Windows 8 jest:
– nie intuicyjny jak by to chciał MS.
– nie będzie efektywny w pracy
– jego założenia są dobre, ale kojarzy mi się ten obrazek: Więcej? Resztę napisze życie. Wiem jedno, nie będę stał w kolejce po ten system operacyjny. Może za rok, może za dwa, ale to jest może..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.