Windows 8, pierwszy Windows do którego potrzebowałem instrukcji obsługi…

Windows 8, już wkrótce w sklepach. Teraz jest już dostępny w wielu kanałach, dostępne były wersje testowe. Sprawdzałem, testowałem. Jednak ostatnio zostałem zaproszony na prezentację produktów Intel i Microsoft, na temat prezentacji nie będę się wypowiadał, na temat Intela również. Nie było, tam rzeczy tak spektakularnych i dyskusyjnych jak Windows 8 od Microsoftu.

Co było takiego co mi zapadło w pamięci? Otóż, stan przekonywania opiekuna handlowego na naszą część kraju… a raczej jego brak.

Firma (chyba) Intel udostępniła na czas prezentacji urządzenia All In One (taki monitor z komputerem w jednej obudowie), na nim zainstalowany Windows 8. Podczas prezentacji okazało się jednak, że komputer ten nie jest w pełni kompatybilny z Windowsem 8 (??) i sporo gestów nie działa. Ok, może się zdarzyć. Był jeszcze jeden Ultraboook innego producenta i na nim też Windows 8 zainstalowany, również nie kompatybilny… coś mi mówi, że sporo komputerów nie będzie kompatybilne z Windowsem 8…

Wracając do tematu, Windows 8 jest pierwszym systemem do którego potrzebuję instrukcji obsługi i każde urządzenie będzie się inaczej obsługiwało za jego pomocą…
1. Ekrany dotykowe posiadają funkcję „przeciągnij i pokaż” – z dowolnej krawędzi wystarczy przeciągnąć do środka palec i pojawi się dodatkowe menu, w zależności od której krawędzi przesuniemy, pojawi się inne menu lub aplikacja.
2. Ekrany niedotykowe (myszki), nie działa tamta opcja, tutaj muszą należy przyciągnąć w róg ekranu i wtedy pojawią się dodatkowe opcje

Proste prawda? Resztę opcji można dojść w trakcje użytkowania, jednak nie wróżę rewelacji jeśli chodzi o sprzedaż nawet wśród ekranów dotykowych tego systemu. Na desktopie praca w tym systemie jest bardzo uciążliwa.

Czemu więc potrzebuję instrukcji? Bo wszystko jest zrobione inaczej niż było to do tej pory. MS połączyło w Windowsie 8, wszystkie wady Windows 3.11 (może 95) z Unity (z Ubuntu), przy czym zalety są wyliczane bardziej na siłę, np automatycznie pojawiające się powiadomienia w kafelkach. Tylko, że taką funkcjonalność można było osiągnąć gadżetami na pulpicie.

Podsumowując moją chaotyczną wypowiedź, Windows 8 jest:
– nie intuicyjny jak by to chciał MS.
– nie będzie efektywny w pracy
– jego założenia są dobre, ale kojarzy mi się ten obrazek: Więcej? Resztę napisze życie. Wiem jedno, nie będę stał w kolejce po ten system operacyjny. Może za rok, może za dwa, ale to jest może..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.