Mamy zainstalowany system Ubuntu i chcemy zacząć tworzyć strony internetowe. Do tego celu potrzebujemy zainstalować serwer (apache), bazę danych (MySQL), preprocesor (PHP) i przyda się środowisko do pracy (Eclipse + PDT).
Zaczynając zaczniemy od aktualizacji maszyby:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get && dist-upgrade
dist-upgrate, nie jest wymagane.
Polecenie to może się wykonać od kilku sekund do nawet godziny – gdy brak jest aktualizacji, nie zalecam omijania tego kroku, mogą wyjść w następnych krokach problemu. Gdy wykonała się większa aktualizacja (jądra lub kluczowe programy) – system czasami zaleca restart, wykonujemy i przechodzimy do następnych kroków (gdy aktualizacja była drobna – reset pominąć).
Teraz wykonujemy następujący kod:
sudo apt-get install apache mysql-server phpmyadmin default-jdk
Można go rozbić na kilka instalacji, ale przeważnie wszystko instaluje się bez problemowo.
Pojawi się komunikat o hasło do bazy danych, należy go wprowadzić. Pojawi się komunikat o wybór typu serwera (lighttpd lub apache) – wybieramy Apache – gdy tego nie zrobimy phpmyadmin nie będzie działał.
Pojawi się komunikat o hasła do phpmyadmina – wprowadzamy 🙂
Mamy zainstalowane środowisko do pracy, trzeba je jeszcze skonfigurować.
Tworzymy katalog „public_html” w swoim katalogu domowym a w nim umieszczamy plik: index.php w którym zawartość powinna być następująca:
<?php echo phpinfo(); ?>
Zapisujemy, wychodzimy. W przeglądarce wpisujemy: http://localhost~/nazwa_uzytkownika i mamy pustkę przed oczami… wykonujemy następujące polecenia:
sudo ln -s /etc/apache2/mods-available/userdir.* /etc/apache2/mods-enabled/ sudo gedit /etc/apache2/mods-enabled/php5.conf
Otworzy się okno edytora i zawartość pliku powinna być następująca:
<IfModule mod_php5.c> <FilesMatch "\.ph(p3?|tml)$"> SetHandler application/x-httpd-php </FilesMatch> <FilesMatch "\.phps$"> SetHandler application/x-httpd-php-source </FilesMatch> </IfModule>
Resztę usuwamy.
sudo a2enmod rewrite sudo gedit /etc/php5/apache2/php.ini
Odszukujemy linię:
edisplay_errors = Off
i zamieniamy na
display_errors = On
Teraz już tylko reset apacha
sudo /etc/init.d/apache2 reload
I gdy w przeglądarce wpiszemy: http://localhost/~nazwa_uzytkownika naszym oczom powinien pojawić się prawidłowy skrypt.
Mamy środowisko dla skryptów, jeszcze coś dla użytkownika, notatnik jest mało wygodny.
Wchodzimy na stronę: http://www.eclipse.org/pdt/downloads/ i pobieramy z niej paczkę „all in one” w zależności od architektury którą mamy.
Gdy pobieranie zostanie zakończone, rozpakowujemy, rozpakowany katalog przenosimy do katalogu użytkownika (lub w inne miejsce gdzie nam wygodnie), wchodzimy do katalogu z programem i uruchamiamy program „eclipse”. Wybieramy „workspace” – katalog public_html.
Fajnie by było gdyby nie trzeba było za każdym razem szukać gdzie jest „eclipse” zainstalowany aby go uruchomić. W tym celu w terminalu wpisujemy:
cd /usr/share/applications/ sudo cp yelp.desktop eclipse.desktop sudo gedit eclipse.desktop
Zawartość tego pliku zastępujemy:
[Desktop Entry] Name=Eclipse PDT Comment=Eclipse with PDT plugin (PHP) Exec=/home/grzegorz/eclipse/eclipse Icon=/home/grzegorz/eclipse/icon.xpm StartupNotify=true Terminal=false Type=Application Categories=Development;
Całość gotowa do używania.
Witam artykuł bardzo dobry i wszystki działą przede wszystkim
Ale chciałbym jeszce się zapytac jak teraz dostac sie do phpMyAdmina z rpzeglądarki domyślam się że powinien on sie znajdowac w katalogu public_html ale wątpie żeby samo skopiowanie go podziałało (chociaż moge się mylić)
On znajduje się w innym miejscu. Aby się do niego dostać: http://localhost/phpmyadmin powinno działać 🙂
PS. aktualnie Eclipse, pobieramy najnowszego i tam w wygodny sposób instalujemy plugin PDT, ale to mały szczegół 🙂
Niestety pod tym adresem go nie widać a jakoś przyzwyczajony jestem do NetBeansa to może spróbuje z tym eclipsem tak aby phpmyadmin ruszył a do programowania dalej korzystał z NetBeansa o rezultatach zaraz napisze
a http://localhost działa?
Przy instalacji zaznaczyłeś, aby używał apache?
http://localhost działa pokazuje napis iT Works!
http://localhost~/nazwa_uzytkownika także dział po stworzeniu pliku z phpinfo() wyświetla mi ładnie co tam w php sie dzieje jednak i tak zaznaczyłem apache jednak z phpmyadminem coś nie tak w /etc znajduje się folder phpmyadmin jednak nie wiem jaka powinna być jego właściwa struktura
to co było domyślnie – jest ok. Tam nic nie trzeba zmieniać. Ciężko powiedzieć, co może być nie tak… może któreś hasło mu nie pasowało (np do bazy danych) i nie zainstalował się prawidłowo.
Spróbuj: sudo dpkg-reconfigure phpmyadmin i zobacz czy jest wszystko ok.