Lenovo ThinkPad X230 vs Acer Aspire One 722

Czasami przemieszczając się między punktami potrzebuję coś zrobić na komputerze. Może to być poprawka dla jakiejś strony, może to być edycja jakiegoś pliku tekstowego, a może to być zwyczajnie chęć obejrzenia filmy lub zagrania w grę.

Do tej pory do tych zadań służył mi Acer Aspire One 722, z wbudowanym modemem GSM. Wyposażony był w procesor C60, czyli: 2x 1GHz wraz z AMD Radeon HD 6290. Rozbudowałem do o pamięć RAM do 4GB oraz dysk twardy SSD. Komputer ten aby dawał sobie w miarę radę musiałem wyłączyć Windows Defendera (całkowicie), wtedy dopiero po starcie dało się uruchomić jakąś aplikację czy obejrzeć. Jednak gdy już się uruchomił (odczekanie 1-2 minut po starcie) – dalej dało radę z nim funkcjonować. Wszystko działo się dosyć wolno… cóż, w mojej opinii, gdyby to był procesor w okolicy 1.5-2.0GHz – laptop by był świetny, a tak niestety miał spore niedobory mocy nawet w podstawowych czynnościach.

Kolejną rzeczą jest karta graficzna, niby jest AMD Radeon HD 6290, ale jednak wydajność tej karty jest mocno dyskusyjna względem nawet produktów intela.

Po około dwóch latach używania go, miałem już dosyć ciągłego czekania. Postanowiłem go sprzedać, zwłaszcza, że trafiłem na ciekawą propozycję: Lenovo ThinkPad X230. Recenzji, opisów jest naprawdę sporo. Poradziłbym aby przed zakupem poszukać czy kupowany egzemplarz:

  • jaką ma matrycę? jest dwa rodzaje matryc – IPS i TN, wszyscy którzy widzieli obie mówią, że IPS jest o wiele lepsza
  • wg jednego z opisów, stacja dokująca była w komplecie z urządzeniem (w niej jest napęd DVD), a może to tylko opcja – czy jest w komplecie? Stacja świetnie uzupełnia ten komputer.
  • nie każda klawiatura jest podświetlana, ale każdy ma lampeczkę

W sumie to tyle, z rzeczy na które warto zwrócić uwagę. A teraz szerzej na temat tego komputera.

Swój egzemplarz kupiłem na jednym z portali aukcyjnych za 850zł. Wyposażony jest w:

  • Matryca IPS
  • Procesor Intel i5 3320m (4x 2,6GHz, 2 rdzenie; 4 wątki)
  • 16GB ramu
  • dysk 500GB (zmieniłem na SSD który posiadałem wcześniej)
  • stacja dokująca (wraz z napędem DVD)
  • czytnik linii papilarnych

Zacznijmy od ogólnego wrażenia, które jest naprawdę świetne. Komputer wyglądem jest ciut większy niż wspomniany wcześniej Acer, ma jedynie 12,5″ matrycę (wymiary: 26.6 x 305 x 206.5 mm). Jest leciutki (różnie podają specyfikacje 1,3-1,8kg). W moje ręce trafił egzemplarz nieporysowany, niezniszczony. Porty USB i pozostałe są rozmieszczone z boku, ale bardziej z przodu. Port LAN również, co w jego przypadku nie do końca się mi podoba, jednak wspomniana stacja dokująca ma port LAN drugi z tyłu – więc jest to super połączenie. Komputer kilkanaście otworów wlotowych/wylotowych do chłodzenia, od spodu/boku/tyłu.

Wydajność tego urządzenia jest naprawdę na przyzwoitym poziomie. System wstaje zdecydowanie szybciej niż w przypadku Acera. Procesor w IDLE nawet nie zauważyłem aby podskoczył do 40% lub wyżej, w Acerze, na dzień dobry czekałem około 1 minuty aby system wstał i uruchomił procesy które miał uruchomić – dopiero obciążenie procesora spadało na tyle, że można było coś innego uruchomić. Jednak jeśli to była przeglądarka Firefox wraz z klientem pocztowym Thunderbird – zapomnij, klikniesz aby włączyć i idziesz zrobić kawę, jak wrócisz będzie uruchomiony. W przypadku X230 – dzieje się to w jednej chwili. Procesor i5 3320m, daje radę. Wiadomo ilość punktów w testach wydajnościowych, zwłaszcza względem nowych konstrukcji – to przepaść. Jednak w codziennym życiu tego się bardzo już nie zauważy. Porównując do O722, to tam nawet w stanie spoczynku procesor pracował pod obciążeniem ok 5%. W X230 – 1-2%.

Przechodząc dalej, przejdźmy do karty graficznej – Intel HD Graphics 4000, myślę, że testy, drogi czytelniku, są Ci znane. Ja się skupię na subiektywnym wrażeniu. CS GO, na średnich detalach to ok 40 FPS, dla mnie jak na taki malutki sprzęcik jest wynikiem co najmniej zadowalającym. Zresztą mało w gry gram. A filmy np MKV (FullHD) czy inne – działają wyśmienicie.

Matryca, jest naprawdę świetna. Matowa, IPS. Kolory, kąty – bajka. Jedynie co mnie irytuje to „duchy”, gdy mamy dużą jasność ustawioną, kontrastowe tło, następnie zamkniemy aplikację – widzimy jej treść jeszcze przez dłuższą chwilę. Jest to znany problem na NIEKTÓRYCH matrycach IPS. To, jest jedyna wada jaką znalazłem w tym laptopie.

Klawiatura, Jak chyba we wszystkich ThinkPadach, zamieniony FN i CTRL. Klawiatura wygodna, czerwona „kropka” na środku. Touchpad, dziwny w obsłudze, jak położę palca gdzie się normalnie klika – przestaje działać. Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.

Bateria, fabrycznie miała: 57720mWh, na ten moment ma: 42760mWh. Ma więc ok 74% pojemności nowej. Na ten moment, bateria wytrzymuje od ok 3h do 5h. Wynik ten mnie zadowala, zawsze można kupić nową baterię za ok 150-200zł.

Wsparcie dla Windows 10: całość sprzętu została wykryta przez instalator, musiałem zainstalować tylko jedno urządzenie.

Wsparcie dla Ubuntu 16.04: całość sprzętu została wykryta przez instalator, nie musiałem nic instalować.

W O722, był modem GSM, Lenovo X230 – też go obsługuje, ma gotowe podłączenie (przewody, antenę). Jednak modem zakupiłem osobno i jeszcze czekam na jego dostawę.

Ja z mojej strony, mogę polecić Lenovo ThinkPad X230. Jest to świetny mały laptop, o naprawdę świetnej wydajności. Na chwilę obecną dosyć mocno zastanawiam się czy nie kupić dysku SSD ok 500GB i przenieść na netbooka całość mojej pracy, a komputer stacjonarny zwyczajnie sprzedać. Mając stację dokującą, mogę do niej podłączyć monitory i mieć zawsze swoje stanowisko pracy przy sobie. Muszę to sobie przemyśleć i ułożyć.


07.02.2018

Przyszedł modem GSM. Jego montaż nie jest taki prosty jak się może wydawać, ale też nie jest skomplikowany. Pierwszy raz rozbierając tego laptopa – cóż, jest inaczej złożony niż do tej pory urządzenia które posiadałem. Kolejne razy – to już formalność 🙂

Zakupiłem też dwa przewody Display Port – mam dwa monitory w takowe wyposażone, więc warto przetestować to urządzeni wraz z nimi. Jeden przewód poszedł w podstawkę, drugi w urządzenie. Laptop ten był w stanie wyświetlić obraz na 3 niezależnych monitorach (2x FullHD i wyświetlacz urządzenia). Ciekawostką jest to, że jeśli podłączymy przewód VGA to możemy wyświetlić maksymalnie na dwóch monitorach (dwa zewnętrzne lub zewnętrzny + wyświetlacz). Jeśli ktoś by był zainteresowany, to proszę o zapytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę dokończyć równanie: * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.